YÜZ GERME AMELİYATI

Yüz germe ameliyatlarında amaç; sarkmış yanak ve boyun bölgesini tekrar eski yerine almak, kırışıklıkların azalmasını sağlamak, yüze daha genç ve dinamik bir görünüm kazandırmaktır.
Eva Estetik Klinik

Y üz germe ameliyatı (rhytidectomy) yüz ve boyun derisindeki sarkıkları ve varsa çene altı yağlanmayı ortadan kaldırılması üzere estetik cerrahlar tarafından uygulanan yöntemlerden biridir. Deri altı dokusu desteklenir. Cildin elastikiyeti tam kaybolmamışsa yüz germe ameliyatı daha iyi sonuç vermektedir. Bu operasyon yanında burun estetiği, göz kapakları estetiği, alın germe, kaş kaldırma, lazer ile cilt soyma, yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılarak hastanın daha güzel, canlı ve genç görünmesine yardımcı olunabilir. Ayrıca beraberinde dolgu maddelerinin enjeksiyonu veya peeling uygulayarak ince kırışıklıklar da giderilebilir.

Kulak üzeri saçlı deriden başlayıp kulak önünden aşağı uzayarak kulak arkasından kulak arkası saçlı deriye dek devam cerrahi kesi ile yüz derisi kaldırılır. Yüzde sarkma oluşturan yüz kaslarını içeren yumuşak doku özel dikişler ile asılır. Derinin fazlalık yapan kısmı uzaklaştırılır. Böylelikle şakak, yanak ve çene bölgesindeki deri bollukları ortadan kalkar. Ağız kenarındaki gülme çizgilerin derinliği azalır.

Yaşlanma, yeri çekimi, güneş hasarı, kırışıklıkların etkisiyle yüz bölgesinde neydana gelen değişiklikler kişiyi yaşlı, yorgun vede mutsuz gösterir. Bu problemleri ortadan kaldırmak için özellikle orta yaş ve üzerindeki hastalarda yüz germe ameliyatı yapılabilmektedir. Yüz germe ameliyatı daha çok 40 lı yaşlar ve üzerinde yapıldığı için, önemli bir sağlık sorunu olmaması bu ameliyat için esastır.

Yüz germe ameliyatlarında amaç; sarkmış yanak ve boyun bölgesini tekrar eski yerine almak, kırışıklıkların azalmasını sağlamak, yüze daha genç ve dinamik bir görünüm kazandırmaktır.

Yüz germe ameliyatı olmak isteyen hastaların yapılan muayenesinde boyun bölgesindeki sarkmalar, boyuna liposuction yapılıp yapılmayacağı, göz kapaklarının durumu, çene ucunun belirginleştirilip implant konulabileceği, yanaklara yağ enjeksiyonu ya da hacim kazandırıcı işlemler yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Bazen daha iyi bir sonuç için bu ameliyatların kombinasyonu gerekebilir.