MEME ASİMETRİSİ

Asimetrik meme; meme şeklinin, boyutunun ve meme başı pozisyonunun diğer memeye göre farklı olmasıdır. Bu durum erkek ve kadınlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilir. Genetik, hamilelik, kilo alımı, poland sendromu, emzirme, virjinal hipertofi, yaşlılık, jinekomasti veya menopoz gibi birçok sebep neden olabilir.
Eva Estetik Klinik

M emelerin simetrik olmaması, yani iki memenin boyut ve şekillerindeki farklılık birçok kadının keyfini kaçırmaktadır. Gelişimsel bozukluklarının yanı sıra emzirme, hamilelik veya hormonal dalgalanmaların neticesinde iki memenin şekil ve büyüklüklerinde farklılık meydana gelebilir.

Meme asimetrisi, her iki memenin orantısız gelişimi olarak karşımıza çıkan ve oldukça sık rastlanan bir durumdur. Eğer çok belirgin farklar yoksa kişi bunu kabullenir ve böyle yaşar; ancak aşırı farkları bulunanlar için ameliyat şarttır.

Bazı kadınlar memeleri birbirlerinden faklı boyutta doğarlar. Doğa asimetriyi sever ve vücuttaki çift organlar birbirlerinin birer kopyası değildirler. Teknolojinin ilerlemesi, cerrahi ve anestezi tekniklerinin gelişmesi ile iki göğsünün daha simetrik olmasını isteyen kadınlar için artık birçok seçenek mevcut.

Meme asimetrisinin cerrahi olarak düzeltilmesi genellikle 18 yaşından büyük hastalara uygulanıyor. Çünkü bir insan cinsel olgunluğa ulaşana ve ergenlik dönemi tam olarak geçene kadar göğüsler hala gelişimini sürdürür, şekli ve boyutları değişebilir. Memeler, kızlar adet görmeye başladıktan 2 yıl sonra büyümeye başlar ve 2 ila 4 yıl boyunca büyümeye devam ederler. Bu yaştan sonra hamilelik veya menopoza kadar meme boyutları değişmez. Meme estetiği planlamak için kişinin adet görmesinden itibaren en az 3 yıl beklenmelidir. Ancak bu kurala uymayan bazı istisnalar da vardır. Virgin hipertrofi denilen bir hastalık ergenlik çağlarında memelerin aşırı büyümesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda 16 yaşında ve hatta daha genç kişilere bile meme operasyonu planlanabilir.

Meme yeniden şekillendirme operasyonları, göğüslerin yapısına, boyutuna, kişinin ihtiyaçlarına ve isteklerine göre şekillendirilmektedir. Meme büyütme operasyonu bir veya iki memeye yapılabilir ve aynı zamanda göğüs küçültme operasyonu da gerçekleştirilebilir. Hastalar genellikle sonuçlardan memnun kalmaktadır ve göğüs asimetrisi operasyonları büyük çoğunlukla başarılıdır. Ancak not edilmelidir ki meme asimetrisi estetiği göğüslerin yalnızca boyutlarında fark olduğunda daha başarılı sonuçlar vermektedir.