LIPOSUCTION

Yağ modelleme (lipoplasty) ya da sadece lipo olarak da bilinen liposuction, insan vücudunun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı kozmetik cerrahi bir işlemdir.
Eva Estetik Klinik

L iposuction ile derin katlardaki fazla inatçı yağlar alınırken, yüzeyel liposuction yada liposculpture yöntemle kontur düzensizliğine neden olan yağ birikimleri de giderilebilmektedir. Amerikada her yıl yaklaşık 400 bin kişi liposuction operasyonu olmaktadır. Uygulanan bölgeler arasında karın, bel, sırt, kol, çene (gıdı), dış uyluk, iç uyluk, iç diz, meme (jinekomasti) ve kalça gibi alanları kapsamaktadır.

Dengeli bir yağ dağılımı, orantılı bir kontür hattı, çekici bir insan bedeni için temel unsurlar arasında yer alır. Liposuction uygulamasıyla mevcut hatlarınız düzenlenebilir ve şekilli bir forma sokulabilir. Pek çok insan diyet ve spor yapmasına karşın eritemediği ve şekle sokamadığı bölgesel yağlanma sorunundan mustarip. Liposuction uygulaması, işte bu inatçı ve genel vücut hattını estetik dışı bir görüntüye sokan bölgesel yağlanma sorununa çözüm getiren son derece çağdaş bir uygulamadır.

Liposuction, insan bedenindeki dengesiz yağ dağılımını düzenlemek için uygulanan bir cerrahi işlemdir. Özellikle bölgesel yağlanma sorununa etkili bir çözüm olan liposuction ayrıca pek çok estetik cerrahi prosedüründe yardımcı bir eleman olarak da kullanılır. Örneğin erkek hastalarda görülen göğüs büyümesi sorunu için uygulanan jinekomasti ameliyatlarında liposuction kullanılır. Çarpık bacak düzeltme operasyonlarında, çarpıklığı kamufle edebilmek için hastanın bir başka yerinden yağ toparlaması yaparak, sorunlu alana ilave yapılır. Kısaca liposuction mevcut estetik cerrahi operasyonunun sonuçlarını iyileştirmek ve etkili bir hale getirmek için sıklıkla kullanılan bir uygulamadır.

Liposuction ameliyatları başka bir prosedürle birleştirilmeden salt olarak uygulandığında ise çoğunlukla diyet ve egzersize yanıt vermeyen inatçı bölgesel yağların giderilmesini sağlar. Doğal kontürün oluşturulması için yağlı ve çıkıntı sorunu yaşatan bu bölge, liposuction uygulamasıyla alınarak bir heykel gibi şekillenebilir.

Liposuction uygulamasıyla tedavi edilebilir vücut bölgeleri erkekler ve kadınlar için farklıdır. Kadınlar için en sık tedavi alanları karın, göğüsler, kalçalar, dış uyluk, ön uyluk, iç uyluk, diz, kol, kalça, yanaklar ve boyundur. Liposuction, hastalarının yaklaşık %15 ila %25’ini oluşturan erkeklerin en yaygın tedavi alanları ise çene, boyun alanı, karın, kanatlar ve göğüslerdir.