KARBON PEELİNG

Q switched Nd Yag lazer ile yapılabilen Karbon peeling ile kollajen dokuyu canlandırma, cildi tazelemek yenilemek hem ağrısız hem de kalıcı sonuçlar verebilmektedir.
Eva Estetik Klinik

K arbon peeling, cilde daha duru ve mat görüntü verme amacıyla yapılan, aynı zamanda elastin-kolajen stimülasyonu ile antiaging etki yaparak cildi nemlendiren ve sıkılaştıran bir uygulamadır. Cilt yüzeyinde oluşan yağın giderilmesi ve antibakteriyel etkisi ile sebebiyle akne tedavisine kombine olarak ve tedavi sonrasında koruma amaçlı kullanılmaktadır.

Cilde uygulanan karbon peelingde, ısı artışı dolayısıyla derideki kolejen yapılar uyarılıyor ve kolejen yapılar uyarıldığında da ciltte toparlanma oluyor. Ciltteki sarkmalar, toparlanıyor. Ani patlama sırasında gözenekler içerisinde refleks olarak kapanma oluşuyor. Uygulama sonrasında hastanın cildindeki geniş gözenekler kapanıyor. Bunların dışında cildin üst kısmındaki tabaka da bir miktar soyulmaktadır.

Karbon peeling işleminde Q-swicth Nd:YAG kullanılır. 1064 nm dalga boyundaki lazer ışını saniyenin milyonda beşi gibi kısa bir atış hızıyla cilde yayılmış olan karbon partiküllere çarpar. Çok hızla gelen bu yüksek enerjiye sahip lazer, kısa sürede iletilen enerji sebebiyle patlama yapar, cilt yüzeyine yapışmış karbon partiküllerini patlatır. Cilt yüzeyindeki ölü dokular ile gözeneklere yapışmış olan yağ ile karışmış kirler, karbon patlamalarının etkisiyle uçurulur ve kaybolur.

Karbon peeling uygulaması her cilt tipinde güvenle yapılabilecek bir cilt temizleme ve dezenfeksiyon işlemidir. Karbopeel sonrasında cildin sadece yüzeyi değil alt katmaları da etkilenir. Kolajen dokusun da artış ve elastin liflerinde kısalma görülür. Yağlanma problemi giderilirken gözenekler de daralır.

Yaş, cinsiyet gözetmeksizin herkes için uygulanabilen yöntem, ortalama yarım saat sürüyor ve hemen günlük yaşama dönmenizi olanaklı kılmaktadır.

Ağrı ve sızıya yol açmayan, enjeksiyonsuz yapılan yöntemin uygulama sayısı, ciltteki soruna göre en az bir en fazla 10 seans şeklinde olmaktadır.
Her cilt tipinde uygulanabilen karbon peeling, güneşin bıraktığı lekeler, ciltteki akneler, sivilce izleri, eskiyen kolejen tabakası, çevresel ve genetik pek çok faktörün olumsuz etkisini çok kısa sürede ortadan kaldırmakta ve tek uygulama sonrasında dahi cilde parlaklık kazandırabilmektedir.
Karbon peeling sonrasında yoğun sorunu olmayan ciltlerde tedavi sonrasında hemen pürüzsüzlük, parlaklık, birçok lekenin anında açılması, porların hemen sıkılaştığının göze çarpmakta, leke probleminin çok olduğu kişilerde ise sonuçlar biraz zaman alabilmektedir.