JİNEKOMASTİ

Estetik ameliyatlar sadece kadınların değil erkeklerin de sıkıntılarını çözmelerine yardımcı oluyor. Saç ekimi ve burun estetiğinden sonra erkeklerin en çok yaptırdığı ameliyat jinekomasti ameliyatıdır.
Eva Estetik Klinik

J inekomasti, memelerin erkeklerde de aynen kadınlarda olduğu gibi büyük olmasıdır. Malum meme kadınsal bir organ olmasına rağmen erkekte de işlevsiz olmasına rağmen, görüntü olarak mevcuttur. Büyük olması ise erkekleri sosyal yönden rahatsız eder ve bunlaradan kurtulmak isterler. İşte bu büyük memelerden kurtulma operasyonuna da jinekomasti ameliyatı denir.

Ergenlik döneminin bitmesiyle 17 yaşından itibaren Jinekomasti ameliyatı yapılabilir. Ama çok psikolojik sıkıntı yoksa bütün estetik ameliyatlar gibi 18 yaşın bitmesi beklense daha iyi olur.

Ergenlik döneminde; erkeklerin memelerinde, hormonal nedenlerle büyüme, dolgunluk ve hassasiyet olması doğaldır. Çünkü vücut bir hormon karmaşası içindedir. Geçici olması gereken bu durum, çeşitli nedenlerle kalıcı hale gelirse jinekomasti olarak adlandırılır. Bu dönemde kilo fazlalığı olan erkeklerde jinekomasti gelişme olasılığı daha yüksektir. Jinekomastisi olan gençler bol kıyafetler giyinerek, kambur yürüyerek bunu gizlemeye çalışırlar. Özellikle yazın sırf bunu gizlemek için denize bile girmezler.

Jinekomasti çoğunlukla yukarıda tanımlandığı şekilde karşımıza çıkmasına rağmen, bazen hormonal, tümoral nedenler (testis tümörü ) veya kullanılan ilaçlara bağlı olarak, tek veya çift taraflı jinekomastiye rastlanabilir.

Söz edilen durumların ayırıcı tanısı için ayrıntılı bir öykü, görüntüleme teknikleri (ultrasound, MR gibi) ve hormon analizleri gerekebilir. Klasik jinekomasti ergenlik döneminde başlayıp devam ederken, diğer nedenlerle oluşan jinekomastiler daha ileri yaşlarda ortaya çıkabilir ve tek taraflı görülme oranları daha yüksektir.

Jinekomasti oluştuğu sırada memede fibrozis adı verilen sertleşme meydana gelirse tek yolu ameliyattır. Bu kişilerin meme kanseri olma riski diğer erkeklere göre daha fazladır.