GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYATI

18 yaş üzeri büyük ve sarkık göğüslü kadınlar meme küçültme ve dikleştirme ameliyatları için uygun adaylardır.
Eva Estetik Klinik

G öğüs küçültme ameliyatları estetik ve sağlık amacıyla yapılan bir uygulamadır. Ülkemizde en sık yapılan estetik operasyondur fakat estetik kategorisinde kabul edilmesine rağmen, gerçek bir sağlık problemi olup dayanılmaz boyun, sırt ve bel ağrıları ile omuzda çökmeye varan rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Meme dokusunun büyümesinin daha çok ailesel olduğu bilinmektedir. Kilo alma, yapılan doğumlar ve emzirme işlemi memelerdeki büyüklüğün ve sarkmanın daha da artmasına yol açmaktadır.

Yer çekiminin etkisi, hızlı kilo alıp vermek, hamilelik veya hamilelikler kadınlarda göğüslerin hem formunun bozulmasına hem de sarkmasına sebep olur. Büyük ve sarkık bir memeye sahip olmak hastanın hem sosyal hem fiziksel hem de kişisel yaşamını olumsuz etkileyecek bir sorun olabilir. Büyük göğüslü kadınlar (ve özellikle genç kadınlarda) bu durumu gizlemek amaçlı yürüyüşlerini değiştirir, bol kesimli giysiler tercih ederek vücuduna saklamayı tercih ederler.

Ameliyat izleri hastanın memesinin büyüklüğüne ve ameliyat tekniğine göre farklılık gösterir. Memenin büyüklük ve sarkıklığına bağlı olarak meme başı etrafında bir iz, bunun altında dikey bir iz ve meme altında yatay bir iz (ters T izi) olmaktadır. Kalacak olan izin uzunluğu memenin büyüklüğüne, sarkıklığına ve hastanın cildinin elastikiyetine bağlı olarak değişir. İzlerin tümü zaman içerisinde silikleşir ve zor fark edilir hale gelir.