BERASMUS Q SWİTCH LAZER İLE DÖVME SİLME

İstenmeyen dövmelerin giderilmesi, silinmesi işlemi uzun yıllardır uygulanmak istenen genel bir sorundur bu amaçla birçok yöntem uygulanmakta ve denenmektedir. Ancak bu yöntemlerden en güvenilir ve etkin olanı kesinlikle Q-Switch lazerlerdir.
Eva Estetik Klinik
Farklı renklerdeki dövme boyasına Q switched adı verilen çok kısa atım süreli lazer sistemleri ile müdahale edildiğinde, melanozomlar (leke) ve dövme partikülleri vücudun doğal drenaj sistemi tarafından emilen ufak parçalara bölünürler. Vücudun bağışıklık sistemi küçük parçacıklara ayrışmış dövme boyasını daha kolay emer ve yok eder. Farklı renklerdeki dövmelerin tedavisinde farklı dalga boylarına sahip lazerler kullanılmaktadır. Örneğin siyah renkli dövme tedavisinde 1064 nm, kırmızı renkte ise 532nm dalga boylu lazerler ile tedavi sağlanabilir.

D övme, vücuda uyumlu organik boyaların yine dövme için üretilen cerrahi çelik cihazlarla insan vücudu üzerine işlenen motif ya da desendir. Dövme, kimi zaman bir harf, bir isim ya da bir sembol olarak karşımıza çıkar. İnsanların dövme yapma amacı çoğu zaman duygularını dışa vurum, bazen vücudu süslemek ve son zamanlarda ise vücutta oluşmuş istenmeyen yara izi, çatlak, leke vs. gibi izleri kamufle etmek, kapatmak amaçlı olabilir.

Büyük istek ve özenle yaptırılan dövmeler, zaman içerisinde çeşitli sebeplerle silinmesi istenebilmektedir.-Kliniğimizde dövme silme tedavisinde Q-Switch Lazer kullanılmaktadır. Bu lazer başlığı dövme silme konusundaki en başarılı lazer tipidir. Dövme Silme Tedavisi sırasında dövmenin cinsine uygun farklı dalga boyunda lazer ışınları kullanılması gerekir. Uygun dalga boyunda lazer ışığı kullanıldığında dövmede kullanılan boya parçalanır. Bu işlem sonucunda çok küçük parçalara ayrılan boya, hücreler tarafından taşınarak vücuttan atılır. Q-Switch Lazer yöntemiyle eski dövmeler yeni dövmelere göre daha kısa sürede tedavi edilmektedir.

Dövme silme işlemlerinde kullanılan en sık ve en uygun yöntemlerden biri, Q-Switch Lazerdir. Lazer, bütün dövme türlerinde ( amatör, profesyonel ) ve her renkteki dövmede etkili olmaktadır. Üstelik işlem deride herhangi bir yaralanma yaratmadığı için enfeksiyon kapma riski bulunmaz, kullandığı teknik itibarıyla hiçbir lekelenme ya da iz bırakma etkisi görülmemiştir, cildinizde sadece dövmenin bulunduğu bölge üzerinde çalışan bu sistem diğer dokulara zarar vermeden çalışır. İşlem birkaç dakika sürmektedir, uygulama yapılırken aynı zamanda cildin kendi kendini yenilemesine yarayan kollajen de tetiklendiği için cilt daha genç, pürüzsüz, berrak bir görünüme kavuşur.

Dövme silme için kullanılan lazer ışını derinin epidermis tabakasını geçerek, dermis ve derialtı dokudaki dövmeye rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılması sağlanır. Q-Switched Nd YAG lazer değişik renkler ve dalga boylarındaki lazer ışınlarıyla dövme silmede en geniş renk spektrumununda etkili olan teknolojilerdendir. Dövmenin rengi koyu ise daha kolay silinebilirken, açık renklerde silinmesi daha da zorlaşır. Çoğu zaman dövmeler birden fazla renkte olurlar. Dövmelerdeki değişik renkleri deri altına demir, karbon, civa, kadmiyum, kobalt, krom ve titanyum bileşikleri verilerek oluşturulur. Siyah renkli dövmeler her türlü ışığı absorbe edebildiği için her tür dövme lazeriyle en kolay sonuç alınan dövmelerdir. Koyu renkler de siyah renk gibi lazer tedavisine cevap verdiğinden kolay sonuç alınırken, sarı, yeşil vb. renkler daha spesifik ışık dalga boyu emebildiğinden daha zor ve daha uzun sürede tedavi edilebilirler. Silinecek dövmenin bulunduğu bölge, yüz gibi kanlanması iyi ve derisi ince olan bir bölgeyse tedaviden sonra iyileşme daha hızlı olur. Bu daha yüksek enerji verilerek çalışmaya imkan tanırken, daha kolay ve daha kısa sürede sonuç alınabilir. Ancak gövde, kol ve bacaklar gibi kalın derili alanlarda daha uzun ve daha çok seans uygulayarak sonuç alınabilir. Dövme silme seansları sırasında çoğu zaman anesteziye gerek olmasa da hassas kişilere uygulama yapılırken, lokal anestezi yapılması faydalı olabilir.

-Q-Switch Lazer ile Dövme Silme İşlemi Ne Kadar Sürer?
Dövmenin yerleşim yerine, derinliğine ve içerdiği renk çeşitliliğine göre 1 ve 8 seans arasında lazer uygulanır.
-Q-Switch Lazer ile Dövme Silme İşlemi Anestezi Gerektirir mi?
Lazer ile dövme silme seansları sırasında çoğu zaman anesteziye gerek olmasa da hassas kişilere uygulama yapılırken, lokal anestezi yapılması faydalı olabilir.
-Q-Switch Lazer ile Dövme Silme İşlemi Sonrası Neler Yapılmalıdır?
Lazer ile dövme silme uygulama sonrası değişik epitelizan kremler kullanılmalıdır. Seans aralarında herhangi bir riske karşı yine de güneş koruyucu kullanılması gerekmektedir.