DERMAPEN (Mikronneedling - Mikroiğneleme Sistemi) ile PRP

PRP tedavisi cilt sarkması, kırışıklık, leke tedavisi, sivilce izleri, yara izi, cilt çatlakları ve saç dökülmelerinde kullanılan yeni bir yöntemdir. Dermapen ile yapılan PRP'nin amacı deri altında kontrollü hasar oluşturarak doku onarımını ve kolajen üretimini uyarmaktır.
Eva Estetik Klinik

M ikronneedling yani mikro iğneleme yöntemi sıklıkla Dermapen adı verilen bir cihazla yapılır. İşlemin amacı deri altında kontrollü hasar oluşturarak doku onarımını ve kolajen üretimini uyarmaktır. Bunu hastalarıma anlatırken sıklıkla şu benzetmeyi kullanırım: Vücudumuzun herhangi bir yerinde bir kesik yada yara olduğunda tüm iyi hücreler iyileştirme için o bölgeye yoğunlaşır. Böylece yara hızla iyileşir. İşte dermapen işleminde de amaç bütün iyi hücreleri toplamak ve doku iyileşmesini aktive etmek için cilt üzerinde kontrollü bir hasar oluşturma işlemidir.

PRP, “Platelet Rich Plasma-Platelet (trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olan PRP uygulaması son yıllarda geliştirilmiştir. PRP yönteminde hastadan 8-20 cc kan alınarak santrifüj edilir. Dermapen ile yapılan PRP uygulamalarında mikroiğneleme tekniği kullanılır.

Dermapen cihazını kalın bir kaleme benzetebilirsiniz. Bu motorlu bir sistemdir ve başlığında 12 adet titanyum iğne bulunur. Bu titanyum iğneler dikey olarak saniyede 60 tane atış yapar. Bu nedenle bu dermapen, manuel olarak yapılan dermaroller işleminden daha hızlı ve etkilidir.

Nasıl Uygulanır?

Dermapen işlemi öncesi yüz temizlenir. Anestezik krem uygulanarak üst derinin bir miktar uyuşması beklenir. Ardından titreşimli mikro uçlar deri üstünde gezdirilerek cilt uyarılır. Dermapen’in başlığındaki hassas ayarı uygulama yapılan alana göre değiştirebilmek mümkündür.
Mikro iğnelerin üst deriye yaptığı bu giriş çıkış sırasında cildin emilimi normalinden kat be kat fazla olur. Bu yüzden işlem sırasında sıvı kolajen ya da PRP gibi trombosit desteği ile işlemin verimi çok daha fazla arttırılabilir.
Tüm yüze uygulanan dermapen işlemi yaklaşık 15 dakika kadar sürer. Uygulamanın ardından yüze hücre yenileyici bir krem sürülerek buz uygulanır. Ciltte hafif kızarıklık görülmesi normaldir ancak bu ertesi gün kaybolur.

Uygulamanın Etkisi

Dermapen işlemi cildin doku iyileşmesini mükemmel bir şekilde aktive eder. Bu yüzden üst derideki akne izleri, güneş lekeleri, ameliyat ya da kesik izleri gibi problemler için oldukça etkilidir. Ayrıca kolajen üretimini de arttıracağı için ciltte doğal bir canlanma, tazelik görüntüsü ve pürüzsüzlük oluşur. En ideal sonuca ulaşmak için işlemi aralarına 2 ile 3 haftalık zaman dilimleri koyarak 3 defa tekrarlamak gereklidir. İki seans arasındaki süreyi hastanın cilt tipine göre hekim belirler.

Dermapen Hangi Cilt Sorunlarının Tedavisinde Kullanılır?

-Cilt sarkıklıkları ve kırışıklıkları
-Cilt çatlakları
-Akne skarları ve yara izi tedavileri
-Ciltte geniş gözenekler olması
-Ciltte lekelenmelerin olması
-Saç dökülmesi

Dermapen (Fraksiyonel Mikroiğneleme Sistemi)'nin Yan Etkileri Nelerdir?

Dermapen işlemi sonrası yanma ve gerilme hissedilebilir. Bu çok normal bir durumdur ve 1-2 saat içerisinde azalmaya başlayacaktır. Ertesi gün bazen kabuklanmalar ve pullanmalar olabilir, üst ölü deri dökülmeye başlar.